Stop przemocy!

O Krakowie

2015-11-06 | Janusz Żak

frazy kluczowe: wycieczki, wakacje, urlop

Planując w Krakowie kilkudniową wizytę można skorzystać z ekskluzywnej oferty private tours Krakow i w sposób komfortowy zwiedzić najciekawsze miejsca w Krakowie takie jak świetnie prezentująca się dzielnica żydowska o nazwie Kazimierz. Ten kwartał, zasiedlony przez ludność pochodzenia żydowskiego od wieków, nie utracił nic ze swojego niepowtarzalnego klimatu sprzed lat. Można powłóczyć się wąskimi uliczkami, odwiedzić stare synagogi albo też posmakować w jednej z żydowskich jadłodajni koszernego jedzenia.

Będąc w Krakowie nie można nie odwiedzić Zamku Królewskiego na Wawelu. Ta stara siedziba Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego przypomina o najjaśniejszej hegemonii Rzeczpospolitej Obojga Narodów z XVI wieku. Teraz Wawel jest wielkim muzeum, w jakim podziwiać można arcydzieła sztuki włókienniczej, czyli słynne arrasy wawelskie. Nie omieszkaj zawitać do Kaplicy Zygmuntowskiej a także wsłuchać się w bicie słynnego Dzwonu Zygmunta.

Do ciekawszych zabytków Krakowa należy zapewne Kościół Mariacki ze średniowiecznym ołtarzem skrzynkowym autorstwa rzeźbiarza Wita Stwosza. Średniowieczny kościół gotycki posiada wielokrotne ornamenty oraz nadzwyczaj rzadkie sklepienia beczkowe. Ołtarz wykonany w lipowym drzewie prezentowany i otwierany jest na specjalne okazje. Co godzinę, z wieży Kościoła Mariackiego odtwarzany jest hejnał, którego dźwięki urywają się nagle na pamiątkę zabicia średniowiecznego hejnalisty tatarską strzałą, który grając z wieży zawiadamiał społeczność miasta przed zagrażającym im niebezpieczeństwem.

Sąsiad w przyszłym miesiącu jedzie do Krakowa. Zastanawia się, w jaki sposób do Krakowa dostać się. Do wyboru są w zasadzie trzy opcje: przelot samolotem, podróż samochodem albo jazda pociągiem. Ponieważ ma jedynie trzy dni na obejrzenie Krakowa, a to nie jest zbyt wiele, dlatego też by nie tracić czasu na długą podróż, zapewne poleci samolotem. Bilet lotniczy to koszt rzędu kilkuset złotych w obie strony, zatem| raczej nie ma co się zastanawiać. Port Lotniczy w Balicach jest całkiem przyzwoicie połączone z centrum miasta. Co pół godziny jeżdżą autobusy dedykowane do centrum miasta. Warto jednak skorzystać z propozycji Airport taxi Krakow decydując się na taksówkę prywatną czy też w odniesieniu do większych grup polecane jest zamówienie Krakow Airport transfers, dzięki czemu w komfortowym busie cała grupa szybko dojedzie do swojego pensjonatu.

Kraków jest miastem turystycznym, tak samo zresztą jak i cały rejon małopolski. W każdym roku do Krakowa przylatuje wiele milionów globtroterów z Europy i świata. Kraków to rdzennie polskie miasto, nie zniszczone cudem przez II wojnę światową, gdzie można obejrzeć wiele zabytków ubiegłych czasów.